Pozdravy štipendistky z Berlína, časť 1. Intro (Ako získať štipendium na jazykový pobyt)

Autor: Miroslava Urbanová | 16.7.2014 o 0:00 | (upravené 16.7.2014 o 23:52) Karma článku: 5,02 | Prečítané:  118x

Ako využiť letné prázdniny produktívne za štipendijnej podpory zo zahraničia?  Prvá časť reportu o jednomesačnom štipendijnom pobyte v Berlíne študentky dejín umenia z Bratislavy začína úvodným článkom o možnosti získania takéhoto štipendia.

Milí priatelia,

tento blog zakladám ako študentka magisterského stupňa odboru dejiny umenia na Univerzite Komenského v Bratislave, ktorá získala pomocou slovenskej organizácie SAIA (http://www.saia.sk/)  štipendium na letný jazykový (a odborný) kurz v Nemecku od nemeckej organizácie DAAD (https://www.daad.de/deutschland/stipendium/de/). V dvoch krátkych úvodných lekciách vám predstavím background svojho budúceho študijného výletu (v termíne 20.7. - 18.8.2014). V ďalších pár odstavcoch vám priblížim možnosť absolvovať obdobný pobyt, ktorý je minimálne vítaným spestrením leta a CVčka.

Lekcia I: Čo sú SAIA a DAAD?

Tieto dve organizácie sú podľa mňa medzi vysokoškolákmi na Slovensku nedostatočne známe, či skôr málo propagované. Obe by však mali byť pre šikovného a hlavne odhodlaného študenta bažiaceho po zahraničnej skúsenosti alfou a omegou jeho vyhľadávania.  DAAD je špecifické v tom, že zabezpečuje štipendiá pre záujemcov o študijné pobyty v Nemecku – čo je ein bisschen minorita, O.K. Nemčina bude vždy skôr terčom vtipkovania, ktoré láme aj najväčších milovníkov tohto skrz-naskrz racionálneho jazyka (https://www.youtube.com/watch?v=U-PjyRwfedk).

SAIA zas prípadného záujemcu môže vystrašiť svojím webom, ktorý chrlí na návštevníka kvantá viet a informácií ubíjajúcim šedivým štýlom. Napriek tomu sa oplatí v dostatočnom predstihu (uzávierky sú v prípade štipendií pre long-term plánovačov, žiadne last minuty) naštudovať  podmienky získania štipendia a vyselektovať si to svoje štipko na mieru.

Lekcia II:  Čo treba urobiť pre získanie štipendia?

Aj vám už niekto povedal, že na známkach nezáleží – hlavne, že preleziete skúšku? V prípade kandidatúry na štipendium tento vysokoškolský sebaklam neplatí. Treba byť usilovný a cieľavedomý (niektorí o.i. hovoria premotivovaný) študent . Nech vás akokoľvek vytrvalo s úškrnom titulujú „filatelista“, neriešte. Papiere sa nakoniec vždy oplatí mať v poriadku.

V mojom prípade (uchádzač o štipendium na letný jazykový kurz) bolo byrokracie pomenej, no napriek všetkej svojej svedomitosti som odovzdala prihlášku v posledný možný deň. Okrem výpisov známok a ich prekladu bolo nutné absolvovať pomerne expresný jazykový test, ktorý prevetrá akokoľvek zakapané Deutschkentnisse, treba napísať pekný motivačný list pre nemeckú stranu, vyfasovať lichotivé hodnotenie z domovskej katedry a nakoniec to všetko uploadnuť na SAIA web a poposielať do hrozivého okamihu zvaného deadline.

A čakať.

Výška štipendia sa rôzni, v prípade DAAD štipendia na Sommersprachkurs to bolo dohromady 1050 eur nezávisle na zvolenom kurze. Samozrejme, že som si vybrala asi ten najdrahší (najlepší) na Humboldt Universität v Berlíne. Osobne pozerám viac než na peniaze na hodnotenie danej inštitúcie. V minulosti som už na vlastné náklady absolvovala obdobný kurz na Universität München a oplatilo sa.

V Nemecku už takmer každá univerzita ponúka letné jazykové kurzy pre zahraničných študentov. Tie trvajú cca mesiac a ich cena sa pohybuje okolo 600 eur, ubytovanie na internáte okolo 300 eur a k tomu si treba prirátať cestu a cestovné v danom meste. Strava ostáva na stravníkovi, pre našinca bude prekvapením cena jedla v nemeckých kantínach – samozrejme vyššia, no to isté platí o jej kvalite a pestrosti.

Kurz, materiály, ubytovanie a strava sú teda relatívne jednoducho zabezpečené za istý obnos zo štipendia priamo univerzitou. O ďalších životne dôležitých službách – WiFi, či knižnica – sa treba informovať priamo na hotline kurzu. Berlínska univerzita je zatiaľ najústretovejšou, čo sa týka online komunikácie a to som jeden z najvytrvalejších ask-a-question-ovačov. Napríklad sa mi v minulosti podarilo uraziť vedúceho mníchovského kurzu svojím prekvapením, že v škole nebudeme mať prístupné WiFi (nakoniec bolo, hoci s mojím tabletom som ho nikdy nevyužila:)).  

Z interných zdrojov katedry germanistiky UK v BA mám informáciu, že moja žiadosť prešla na rozdiel od žiadostí viacerých študentov tejto katedry, čo mi nesmierne zalichotilo a potvrdilo mi, aký dôležitý je obsah motivačného listu. Floskule bokom, Nemci hľadajú informácie kto, čo, prečo a čo to prípadne prinesie im. Ako som už písala, nádherne racionálne. Moje odporúčanie z katedry bolo stručné, no to mu dodalo jeho razantnosť aj napriek tomu, že bolo v anglickom jazyku na rozdiel od povinnej nemeckej jazdy motivačného listu.

Som si istá, že som veľa vecí nespomenula, zabudla, obišla – ak by ste mali záujem, diskusiu ponechávam otvorenú pre prípadné otázky ohľadne témy štipendium – Nemecko – letný jazykový kurz.

Moje ďalšie príspevky do novozaloženého blogu už hádam budú kultúrneho charakteru. Berlín som si nevybrala totiž iba kvôli TOP 10 univerzitám v Nemecku, rovnako ako v prípade Mníchova.

Kultur, Kultur!

Srdečné pozdravy z Petržalky,

Miroslava

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Stredoslováci vo zvýšenej miere zomierajú na pády. Nikto nevie prečo

Rakovina hrubého čreva u mužov a prsníka u žien patria podľa údajov Eurostatu na európske pomery k najvypuklejším príčinám úmrtí u nás.

ŠPORT

Utiahnutosť mu bránila v rozlete, tvrdí o ňom jeho tréner

Jakub Holúbek je na správnej ceste.

TECH

Vyriešili záhadu Bermudského trojuholníka? Žiadna nie je

Vinu hádžu na netradičné oblaky, ktoré majú fungovať ako vzdušné bomby.


Už ste čítali?